
Nasi klienci powierzając nam opiekę nad grobami swoich bliskich w Łodzi liczą, że prace w tym celu będą wykonane skrupulatnie i profesjonalnie. Oznacza to, że oczekują od nas rzetelnej wiedzy na temat pielęgnacji i mycia pomników wykonanych z różnych materiałów. Jednak niezależnie od tego, z czego wykonany jest pomnik, by zachował on swój nienaganny i estetyczny wygląd, należy go systematycznie czyścić – przynajmniej raz na 4 miesiące. W Polsce najczęściej spotykanymi materiałami, z których wykonane są nagrobki, są piaskowiec, marmur, lastryko i granit.
Nagrobki z marmuru
W naszym klimacie marmur ulega szybkiej korozji, na szczęście dzięki swojej fakturze do regularnego czyszczenia grobów z lekkich zabrudzeń wystarcza letnia woda i miękka szmatka. Przy silniejszych zabrudzeniach do mycia nagrobka konieczne jest zastosowanie chemii przeznaczonej do płyt marmurowych, gdyż użycie niewłaściwych środków może spowodować matowienie i zniszczyć kamień.
Nagrobki z piaskowca
Piaskowiec jest kamieniem nietrwałym, mało odpornym na na warunki pogodowe, a już tym bardziej na intensywne manualne czyszczenie, wymagają one bardzo delikatnego traktowania. Oznacza to, że najbezpieczniejszą metodą mycia grobów z tego materiału jest zastosowanie czystej wody i miękkiej szmatki. Przy bardzo silnych zabrudzeniach do czyszczenia grobów z piaskowca stosuje się wodę pod ciśnieniem.
Nagrobki z granitu
Najpopularniejszym i najczęściej spotykanym kamieniem nagrobkowym na naszych cmentarzach jest granit. Jest on trwały, wytrzymały i zdecydowanie bardziej odporny na warunki klimatyczne niż marmur czy piaskowiec. Czyszczenie grobów z granitu wymaga zastosowania łagodnych preparatów i szczotek z delikatnym włosiem bądź ściereczek z mikrofibry. Co ważne, granitowych nagrobków nie wolno w żaden sposób woskować ani natłuszczać.
Nagrobki z lastryko
Lastryko było bardzo popularne w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Składa się na nie mieszanka cementu i małych kamyczków, w efekcie czego ma ono porowatą powierzchnię, przez co łatwo porasta mchem, dodatkowo wymaga dużego nakładu pracy przy czyszczeniu i konserwacji. Do czyszczenia grobów z lastryko stosuje się odpowiednią chemię, którą nanosi się na nagrobek za pomocą delikatnej szczotki, a następnie spłukuje wodą. W przeciwieństwie do grobów granitowych, lastryko powinno być regularnie woskowane, co zapewni mu ochronę przed zabrudzeniami.
Tablice, litery i fotografie zawsze czyści się za pomocą miękkich szmatek i delikatnych środków do czyszczenia dopasowanych do materiału, z którego te są wykonane.